Vyberte stránku

NV prostředí rostoucího obchodního napětí mezi USA a Čínou akciové trhy opět strádají. Investoři proto raději volí útěk do bezpečných přístavů, jako jsou americké státní dluhopisy a zlato. Nákup zlata má z našeho pohledu teď mnohem větší význam. Vidíme to už posledních pár měsíců a zlato má přitom ještě před sebou prostor pro další růst. 

Útěk do bezpečí zvýšil cenu žlutého kovu až nad hranici 1500 dolarů za unci, k čemu došlo poprvé za posledních šest let. Výnosy amerických vládních pokladních poukázek zatím klesly pod 1,5%, což je nejméně od roku 2016. 

Podle našeho názoru zlato dnes plní víc, jak jen tradiční úlohu bezpečného útočiště pro investorův čase napětí na trzích a nebo v čase potřeby diverzifikace. Jeho význam v investičním portfoliu zdůrazňuje tři hlavní faktory: Stav a směřování úrokových sazeb, síla nebo slabost amerického dolaru a celkový rizikový sentiment. 

Směrování úrokových sazeb

Sazby přispívaly k silnému výkonu zlata v uplynulých měsících. Ceny zlata a úrokové sazby mají relativní sílu a relativní korelaci. Zlato je aktivum bez výnosu, což znamená, že když jsou sazby vysoko, znevýhodňuje ho to v porovnání s jinými aktivami, které poskytují pravidelné výnosy. V prostředí nízkých sazeb, jaké máme v současnosti, se však konkurenční pozice zlata zlepšuje. Tento faktor přitom skrývá v sobě ještě další potenciál pro růst ceny. Protože Fed snížil v červenci sazby o 25 bodů, a to může znamenat začátek nového cyklu snižování sazeb. Nicméně může a nemusí. 

Zlatu se v čase silného dolaru daří méně

Vyhlídky kurzu amerického dolaru se v průběhu tohoto roku změnili. Rok jsme začali v očekávání růstu sazeb o 75 bázických bodů, v současnoti očekáváme pro tento rok pokles sazeb o 100 bodů. Na základě tohoto by dolar měl oslabovat a to vytvoří podporu pro růst ceny zlata. Tento faktor je však ještě stále ve vývoji. Dolar totiž drží nahoře odolnost americké ekonomiky a je silný ekonomický růst. Jak se však začne přizpůsobovat zbytku světa a Fed začne být víc “holubičí” dolar by mohl začít oslabovat, čím by vytvořil vhodné prostředí pro růst ceny zlata.

Celkový rizikový sentiment

Další podpůrný faktro pro růst ceny zlata, který doteď příliš nepůsobil. Rizikové aktiva jako high yield dluhopisy a akcie, které si v uplynulých měsících vedly dobře. Táhlo je očekávání “holubičí” monetární politiky, a už méně reálné ekonomické fundamenty. Po výprodeji rizikových aktiv v uplynulých dnech si proto myslíme, že status zalta jako tradičního bezpečného přístavu získá na váze a podpoří cenu pro růst nahorů. 

Pro zaujímání pozice na růst zlata by investoři mohli zohlednit cíle svého investičního portfolia. Jako jsou například víc otevření akceptace rizika, možnost investovat do akcií společností zaobírající se těžbou zlata. Ty se můžou svést na růstu ceny zlata jako tak i na růstu ceny akcií. Zlato je naopak víc zajímavé pro víc opatrnější portfolio, které by neměli být vystavené riziku akciových trhů. 

Trhy se dnes nemůžou rozhodnout, zda se mají zaměřit na uvolňování monetární politiky a nebo pokles ekonomického růstu. V tomto prostředí zůstáváme zaměření na ochranu hodnoty kapitálu a jsme selektivní při expozici vůči rizikovým aktivám. Snažíme se starostlivě vyvažovat ochranu investicí před poklesem a tak i participovat na případném růstu. S ohledem na výše uvedené faktory se nám zlato jeví jako vhodný nástroj splňující oba tyto faktory.

 

Zdroj : openiazoch.zoznam.sk

 

Share This